تبلیغات
 نم نم بارون - چاقی نباید و باید ها

در ایران حدود 60 درصد افراد بالای 20 سال در- شهرها- دچار اضافه وزن هستند و نزدیک به 40 درصد افراد دچار چاقی هستند و به طور کلی این چاقی در زنان شایع تر است. حدود 30 سال قبل، میانسالان و افراد مسن، دچار چاقی بوده اند اما در سالهای اخیر، چاقی در جوانان، نوجوانان و حتی کودکان نیز دیده می شود.

چاقی و اضـافه وزن به افـزایش بیـش از حد بافت چربی در بدن گفته می شود و بطور کلـی زمـانی ایجـاد می شود که میزان انرِژی دریافتی بیش از میزان انرژی مصرفی باشد. اگرچه عوامل دیگری مانند ژنتیک، رژیم غذایی نادرست ، کم تحرکی ، مشکلات روحی و اختلالات هورمونی نیز می تواند باعث بروز چاقی گردد. انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث پسرفت شاخص‌های سلامتی، از جمله کاهش میانگین طول عمر و کاهش کیفیت زندگی گردد.

نمایه توده بدنی (BMI)

شایع‌ترین روش برای تخمین چاقی استفاده از شاخص توده بدن (BMI) است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر به دست میاید.

نمایه توده بدنی= وزن (به کیلوگرم) ÷ قد به توان2 (بر حسب متر)

18/5 و کمتر - کاهش وزن

18/5 تا 24/99- وزن نرمال

25 تا 29/99 - اضافه وزن

30 تا 34/99 - چاقی

35 به بالا - چاقی مفرط

وجود 3 تیپ بدنی ریز ، متوسط و درشت دربین انسان ها باعث اختلاف زیاد اعداد شده است.

اندازه دور کمر

ایندکس دیگری که برای ارزیابی چاقی بکار میرود اندازه دور کمر است. در ایالات متحده امریکا، اندازه دور کمر بیش از 102 سانتی متر در آقایان، و اندازه بیش از88 سانتی متر در خانمها برای تعریف چاقی شکمی به کار برده می شوند. در اروپا حداکثر اندازه استاندارد برای دور کمر در مردان 94 سانتی متر و در خانمها 80 سانتی متر در نظر گرفته می شود. حداکثر عدد طبیعی پیشنهاد شده برای آسیای جنوبی و چین، 90 سانتی متر برای آقایان و 85 سانتی متر برای خانمها، می باشد.. برای اندازه گیری اندازه دور کمر، متر می بایست در یک راستا، در میانه محدوده بین دنده آخر و استخوان لگن قرار گیرد. که معمولا اندازه دور کمر بالای ناف محسوب میشود.

انواع چاقی

توزیع توده چربی در بدن دو شکل کلی چاقی را بوجود می آورد:سیبی(اندروئید) و گلابی (گاینوئید).

1-چاقی سیبی:

در این نوع چاقی،شانه ها،صورت،بازوها،گردن،سینه و بالای شکم چاق است.کمر صافتر و گردن کوتاه تر به نظر میرسد و سینه جلو آمده است.قسمتهای پایینی بدن - باسن،ران ها و پاها- در مقایسه با قسمتهای بالایی لاغرتر است.ارگانهای حیاتی بدن که در این نوع چاقی بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرد عبارتند از قلب،کبد ،کلیه و ریه . این نوع چاقی در مردها بیشتر از زن‌ها شایع است.

2-چاقی گلابی:

در این نوع چاقی،قسمت پایینی بدن چاق تر است.درافرادی که این نوع چاقی را دارند بیشترهورمونهای زنانه غالب است بنابراین در زنان شایع تر است.در این افراد توده بدن در ناحیه شکم،ران،باسن و پاها شل است.صورت و گردن ظاهر نرمال دارد.به خاطر وزن سنگین باسن و ران،ستون فقرات تقریبا هیچگاه در این افراد صاف نیست.در این چاقی ارگانهایی همچون کلیه،رحم،روده ها و مثانه بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

یک حقیقت جالب

بعد از دوران بلوغ دیگر سلول های چربی ساخته نمی شوند. یعنی درسنین قبل از بلوغ فرد هر چقدر افزایش وزن اضافی داشته باشد ، به معنی افزایش سلول های چربی است که بعد از بلوغ کم و یا زیاد نمی شود. با افزایش ذخیره چربی در بدن تعداد سلول های چربی ثابت باقی می مانند. حتی در افراد لاغری که می خواهند وزن اضافه کنند تغییراتی در تعداد سلول های چربی نخواهند داشت بلکه حجم آن ها تغییر می کند. پس باید از چاقی در در سنین کودکی جلوگیری کرد. یکی از دلایل برگشت وزن از دست رفته در دوران بزرگسالی نیز وابسته به این موضوع می باشد.

درمان چاقی ، نبایدها و بایدها

همچنانکه به آن اشاره کردیم ، چاقی دلایل متعددی می تواند داشته باشد ، قبل از شروع به درمان چاقی باید دلیل آن مشخص شود.

به یک پزشک مراجعه نمایید و از عدم وجود بیماری های با عوارض چاقی مانند کم کاری غده ی تیروئید مطمئن شوید. در صورت داشتن استرس با کمک یک روانشناس آن را از خود دور کنید.

قدم بعدی تعیین هدف

میزان کاهش وزن در ارتباط با سن، جنس، وضعیت فیزیولوژیک و زمینه های بیماری های احتمالی و داروهای مصرفی متفاوت است ولی تا چهار کیلوگرم در ماه مجاز شمرده می شود. برای پیشگیری از عوارض احتمالی و تضمین ماندگاری وزن کاهش یافته یک کیلوگرم در ماه بهتر از دو کیلوگرم و ۳ کیلوگرم است. کاهش وزن بیشتر عوارض متعددی مانند؛ برگشت سریع وزن بعد از ترک برنامه ، اختلالات روانی ، سوء تغذیه ، ریزش مو ، کمبود انرژی ، خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا و... را در پی خواهد داشت ، این آثار گاهن خیلی دیرتر از انجام برنامه روی خواهند داد.

داروها ، مکمل ها

قرص های لاغری نمی توانند متابولیسم بدن را بالا برده و از این طریق به لاغر کردن انسانها بپردازند و تبلیغاتی که در این زمینه میشود غیر قابل قبول هست. چراکه متابولیسم بدن توسط غده ی تیروئید و هورمونی که ترشح میکند کنترل میشود و تحقیقات علمی ای که ثابت کند با راههای غیر طبیعی میشود متابولیسم رو بالا برده و لاغر شویم وجود ندارد.

دو دسته داروها را می توان در بازار یافت

1) داروهای غیر مجاز و ماهواره ای : این دسته مورد تایید وزارت بهداشت نیستند ، ترکیبات این داروها ناشناخته هستند و گاهن در تهیه آن ها از روان گردان ها استفاده شده است. مصرف این داروها بسیار خطرناک است و عوارض جبران ناپذیری مانند: اعتیاد ، اختلال در غدد بدن و حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

2) داروهای مجاز : موقعی که بدن فرد به برنامه های غذایی و ورزشی مقاومت نشان دهد و یا دچار چاقی شدید باشد می تواند چنین داروهایی را مصرف نمایید. مصرف این داروها تابع ضوابط خاصی می باشد و عوارض جانبی دارند که بایستی حتمن زیر نظر پزشک مصرف شوند. به دو دسته تقسیم می شوند ، دسته ای که ساختار شیمیایی مغز شما را تغییر می دهد و باعث می شود احساس سیری زودتری داشته باشید ، اشتها را کم می کند و از میزان گرسنگی شما می کاهد. دیگری هضم و جذب چربی را در معده و روده مهار می کند ، با جلوگیری از جذب کالری به لاغری شما کمک کنند.

مکمل ها

مصرف بسیاری از مکمل ها به کاهش وزن کمک می کند به طور کلی، ثابت شده است افرادی که هنگام مصرف این مکمل ها وزن از دست داده اند، کمتر خورده بودند و افزایش فعالیت بدنی نیز داشتند.

نکته: هیچ داروی بدون عوارضی در دنیا وجود ندارد که بدون تغییر در برنامه غذایی و عادات زندگی وزن شما را کاهش دهد ، تبلیغات ماهواره ها تنها جنبه تجاری دارند.

(اگر وجود داشت سیاستمداران ثروتمندی مانند جلال طالبانی ، آریل شارون و... مصرف می کردند.)

تمامی تبلیغات ماهواره ای مانند: دمپایی ، گوشواره ، کمربند ، ژل های و... تنها جنبه تجاری دارند.

توصیه های بهداشتی جهت کاهش وزن بدن

  1. 1.رژیم غذایی
  2. 2.فعالیت بدنی
  3. 3.اصلاح الگوهای رفتار

رژیم غذایی

درمان چاقی فقط منحصر به آن است که دریافت انرژی را از مصرف انرژی کم تر نماییم.

برای این منظور رژیم های گوناگون پیشنهاد می شود که مبنای همه آنها تقلیل مقدار کل انرژی دریافت شده است و اغلب این رژیم های غذایی طوری ترتیب یافته است که حجم کافی داشته باشند ولی انرژی آن چنانی از خود آزاد نسازند.

بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، به دنبال رژیم های مختلف لاغری هستند، اما اغلب یا نتیجه مطلوبی به دست نمی آورند یا نمی توانند مدتی طولانی وزن به دست آمده را حفظ کنند. مشکل اساسی وقتی آغاز می شود که رژیم های سنگین آنها را خسته و بی رمق کرده است. این خستگی باعث می شود تلاش برای کاهش وزن را نیمه کاره رها کرده یا به دلیل گرسنگی های مداوم اشتهایی مضاعف پیدا کنند.

توصیه های کلی رژیم غذایی

مصرف غذاهای چرب یعنی مصرف لبنیات پرچرب، روغن، کره، گوشت قرمز پرچرب، کله و پاچه، سیرابی و شیردان، جگر، مغز، قلوه، دل، سس سالاد و پوست مرغ و … را به حداقل رساند.

غذاها را بیشتر به صورت آب پز، بخارپز یا کباب شده تهیه کنید.

از مواد غذایی فیبردار مانند سبزیجات مختلف، میوه ها، نان سبوس دار، حبوبات (لوبیا، عدس، نخود، ماش، لپه، باقلا) و غلات (برنج، گندم سبوس دار و جو با پوست) بیشتر مصرف کنید.

بهتر است برای بخت و پز از روغن مایع استفاده کنید.

مصرف غذاهای پرانرژی نشاسته دار و دارای قند زیاد مانند انواع ماکارونی، سیب زمینی، نان و برنج و... را به حداقل برسانید.

از مصرف غذاهای پر کالری فاقد ارزش تغذیه ای مانند قند و شکر، قند خالص، نوشابه ها، شیرینی ها و شکلات خودداری کنید.

از مصرف غذاهای آماده پرانرژی (غذاهای فوری یا میان وعده) مانند چیپس، پیراشکی، سمبوسه، سوسیس و کالباس تا حدامکان پرهیز کنید.

وعده های غذا خوردن را افزایش دهید اما میزان غذای مصرف شده در هر وعده را کم کنید. نوع غذا بسیار مهم تر از مقدار آن است. در ساعات منظم غذا بخورید.

اگر یک بشقاب پر ناهار و شام میل دارید ، بشقاب تان را از سالاد پر کنید.

برای شام ، یک بشقاب پر از سبزیجات و میوه های تازه تدارک ببینید.

قبل از وعده غذایی (به جز صبحانه) مقداری سبزیجات یا سالاد بدون افزودنی (بخصوص موقع گرسنگی شدید) بخورید.

نکته: غذاهای طبیعی باعث چاقی یا بیماری نمی شود بلکه به مرور وزن را هم متعادل می کند.

فعالیت بدنی ، ورزش

سمت دیگر ترازوی تعادل وزن، ورزش است. قرار دادن ورزش در برنامه زندگی روزمره همچون خواب و غذا امری ضروری است. بهترین، آسان ترین و مناسب ترین ورزش پیاده روی است که با سرعت متوسط (حدی که در حین فعالیت قادر به صحبت باشید) انجام شود.

اگر بالای ۴۰ سال سن دارید، حتی اگر بیماری خاصی ندارید قبل از شروع ورزش یا افزایش فعالیت بدنی با پزشک مشورت کنید. علاوه بر آن باید توجه داشت افراد مسن، بیماران قلبی، افراد مبتلا به بیماری های مفصلی و مبتلایان به آسم باید قبل از اقدام به ورزش مورد معاینه پزشک قرار گیرند.

اگر تنها فعالیت بدنی افزایش یابد در حد محدودی باعث کاهش وزن می شود، بنابراین باید حتما با مصرف کمتر مواد غذایی همراه باشد.

توصیه می شود حداقل هفته ای سه مرتبه و ترجیحا هر روز و هر مرتبه به مدت نیم ساعت تمرینات ورزشی با شدت متوسط انجام دهید. می توانید این مدت را به مدت های کوتاه تر حداقل ۱۰ یا ۱۵ دقیقه ای تقسیم کنید و در روز ۲ یا ۳ مرتبه ورزش کنید.

در کارهای روزمره، فعالیت خود را افزایش دهید. چاقی تنها یک مشکل زیبایی نیست و همانطور که بارها گفته شده وزن اضافی سلامت شما را با خطر مواجه می کند. بنابراین زمانی که به وزن مناسب رسیدید برای نگهداری آن باید به ورزش و خوردن غذای متعادل و مناسب ادامه دهید.

توجه:

  1. 1.برای چربی سوزی ورزش های آهسته و پیوسته (هوازی) را انجام دهید.
  2. 2.هیچ ورزش خاصی به نام چربی سوزی وجود ندارد و تبلیغات سردر بعضی باشگاه ها فقط جنبه تجاری دارد.
  3. 3.در حین فعالیت چربی از تمامی بدن یکسان برداشته می شود ، فشار بر یک قسمت از بدن مانند شکم یا پهلو به منظور سوزاندن چربی این قسمت از بدن کاملن اشتباه است و گاهن موجب آسیب خواهد شد.
  4. 4.تعریق هیچ ربطی به سوزاندن چربی ندارد.
  5. 5.چربی ها طی فرایندی پیچیده تجزیه می شوند و به سه جزء کلی تقسیم می شوند: الف) به عنوان سوخت در اختیار عضلات قرار می گیرد. ب) به آب تبدیل می شود و از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود. ج) قسمتی به گاز تبدیل می شود و از طریق ریه ها خارج می شود.

اصلاح الگوهای رفتاری

شامل یک زندگی آرام و به دور از هیجان و تابع برنامه می باشد.

آرام غذا خوردن ، سر وقت غذا خوردن ،به اندازه درست کردن غذا ، جلوگیری از پر شدن معده حین خوردن ، مصرف خوراکی های طبیعی ...

افزایش فعالیت بدنی در زندگی روزمره مانند استفاده از پله به جای آسانسور ، آرام و صبور بودن در اجرای برنامه ها ، پیاده رفتن به سر کار ، ترویج ورزش همگانی در بین خانواده ها ...

داشتن حداقل 7 ساعت خواب شبانه ، زود خوابیدن شبانه و زود بیدار شدن صبح ها ، دوری از استرس ، شرکت در محافل شاد ...

همه رفتارهای درستی هستند که در بین خانواده ها و جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. کودکان از ما الگو برداری می کنند ، با رعایت الگوهای رفتاری صحیح فرزندان سالمی داشته باشیم. برای داشتن یک زندگی خوب به هر نوشته و فیلمی استناد نکنیم.


تاریخ : 1395/05/28 | 12:32 | نویسنده : حمید خسروی | نظرات


  • paper | فروش Reports | رپورتاژ دائمی
  • خرید بک لینک | فروش رپورتاژ آگهی ارزان قیمت